GE MONOGRAM ZGU36N6H2SS 36" PROFESSIONAL SERIES GAS...
May 13, 2026
Description
  Here
  Sophisticated styling
  Designed with chamfered edges and die cast knobs,
  Monogram stainless steel ranges offer the bold appearance and
  high-performance cooking capabilities of commercial appliances
  Sealed, dual-flame stacked burners
  Each gas burner uses two separate flames to give you a
  range of precise temperature options, from an ultra-low 140 degree
  simmer to a powerful 17,000 BTU setting.
  The burners are sealed to the
  recessed cooktop surface for easy cleaning
  Unique reversible grates
  One side offers a flat surface for cooking with pots
  and pans, while the other side is uniquely contoured to allow
  stir-frying with a wok
  Configuration
  6 Burners
  Control Location
  Upfront
  Ignition System
  Electronic
  Fuel Type
  Natural Gas (factory set)
  Automatic Re-Ignition
  Yes
  Cooktop Burner Grate Features
  Porcelainized Cast Iron 3-Piece Reversible (Flat/Wok) Grates
  Cooktop Burner Type
  6 Sealed, Dual Flame Stacked
  Design Style
  Professional Stainless Steel
  Color Appearance
  Stainless Steel
  Overall Depth
  26 5/8
  in
  Overall Height
  8 7/16
  in
  Overall Width
  Approximate Shipping Weight
  228
  lb
  Net Weight
  162
  lb
  Cabinet Width
  36
  Volts/Hertz/Amps
  120V; 60Hz; 1.0A